Energietransitie in het Hof

Het gebruik van fossiele brandstoffen voor verwarming en de opwekking van energie heeft zijn langste tijd gehad. Dat geldt ook in Leiden waar het gemeentebestuur belangrijke initiatieven stappen in de richting van verduurzaming heeft gezet: “Leiden duurzaam 2030 en de in zomer 2019 verschenen warmtevisie.

Ook Hof Meermansburg heeft zich bezonnen op de vraag wat dit voor ons monumentale complex betekent.  Dat heeft inmiddels al tot stappen geleid:

Na anderhalf jaar voorbereiding werd in november 2018 de eerste proefwoning onder handen genomen. We hadden het geluk dat er door verhuizing een woning vrijkwam. Aannemer Ouwehand Bouwbedrijf uit Katwijk heeft in twee weken de geplande maatregelen getroffen. Na de evaluatie eind december zijn definitieve besluiten genomen over de manier waarop de verduurzaming zal worden uitgevoerd. Het pakket bestaat uit het volgende:

  • Isolatie van dak en gevel met isovlas.
  • Nieuwe ventilatieboxen. De installatie van balansventilatie met warmteterugwinning waarvoor in de beginperiode gekozen werd is helaas geen succes gebleken. Te vaak zijn er storingen en zelf uitval aan de orde geweest.
  • Plaatsing van achterzetramen (dit gebeurt apart door de firma Grona)
  • Nieuwe radiatoren
  • Vernieuwing isolatie ringleiding blokverwarming
  • (in beginsel) Afsluiting kookgas
  •  Het bedrijf Ampère van een van de bewoners neemt de elektrische installaties voor zijn rekening.

In de afgelopen jaren zijn er 17 woningen volgens plan verduurzaamd. De overige woningen zullen geleidelijk – steeds als een woning door verhuizing vrij komt – worden aangepakt. Het Hof kreeg ter ondersteuning van zowel provincie als gemeente Leiden een geldelijke bijdrage. Het grote merendeel van de kosten  wordt uit de reserves van het Hof betaald.

De Rijksdienst voor Cultureel erfgoed is heel positief over het initiatief bij Hof Meermansburg en heeft  een filmpje opgenomen waarin onze  toenmalige regent Paulina Buring iets vertelt over het transitieproject.

Toekomst.
Nu de kosten van energie – onder meer door de oorlog in Oekraïne – snel stijgen en bovendien de bestaande verwarmingsinstallatie over enkele jaren aan vervanging toe is, beraadt het bestuur zich de komende tijd opnieuw over de energiehuishouding van het Hof. Dat betreft dan zowel het poortgebouw als het blokverwarmingssysteem van de  woningen. Als eerste stap is er besloten om een tweetal “quick wins” uit te voeren:
– vervanging van het bloksysteem voor warm tapwater door individuele elektrische boilers. De systeemverliezen in het bestaande system zijn eenvoudig we te groot.
– invoering van vraagsturing bij de blokverwarming

In het jaar 2025 wordt een verkenning uitgevoerd naar andere mogelijke verbeteringen in het energiesysteem